Esikoislestadiolaisten rukoushuoneeseen kohdistettu toistuvaa ilkivaltaa Joensuussa

Kuvituskuva. Kuva: Tomas Castelazo / Wikimedia Commons

Esikoislestadiolaisten rukoushuone on ollut toistuvan ilkivallan kohteena Joensuussa. Ensimmäinen tapaus sattui kuukausi sitten, jolloin rukoushuoneen ikkunoihin oli heitelty kananmunia. Maaliskuun lopulla sama tapahtui uudelleen ja kananmunia heiteltiin ikkunoihin ja seiniin.

Kun esikoislestadiolaiset kokoontuivat viime sunnuntaina 30.3. pyhäseuroihin, he huomasivat että viikonlopun aikana oltiin käyty myös rikkomassa ikkunoita. Sananpalvelija Tuomo Karhu kertoo Kotimaalle, että rukoushuoneen tuulikaapin ikkunoita oli hajotettu vasaralla. Vasara löytyi sittemmin tuulikaapista.

Karhu kertoo, että he olivat oitis yhteydessä poliisiin.

– Poliisit tutkivat nyt tilannetta ja asia etenee heidän tahollaan.

Karhu toteaa, että toistaiseksi heillä ei ole ollut käytössään kameravalvontaa. Nyt sitä joudutaan harkitsemaan.

– Tällainen ilkivallan tekeminen on todella ikävää, varsinkin kun useampi tapaus on sattunut näin pienen ajan sisällä.

TUOMO KARHU kertoo, että esikoislestadiolaisella yhteisöllä ei ole aavistustakaan siitä, kuka tällaisten tekojen takana voisi olla.

– Naapureihimme meillä on erittäin hyvät välit ja teemme heidän kanssaan yhteistyötä muun muassa niin, että he saavat käyttää parkkitilojamme.

Karhu pohtii, että ei ole kuullut muihin rukoushuoneisiin Suomessa kohdistuneen tämänkaltaista. Motiiveja hän ei osaa arvaillakaan.

– Ei ole ketään, kehen epäilykset kohdistuisivat.

Lue myös:

Poliisi tutkii ilkivaltaa Liedon kirkon hautausmaalla

Ilmoita asiavirheestä

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!

Määräaikainen tilaus
3 kk LEHTI + DIGI vain 28 €
Norm. 40,50 €, säästä 31 %

Tarjoukseen sisältyy kerran kuukaudessa ilmestyvä laadukas painettu aikakauslehti sekä täydet oikeudet Kotimaa.fi päivittäin vaihtuvaan digisisältöön.

Tilaus päättyy automaattisesti kolmen kuukauden kuluttua.


Edellinen artikkeliLukijoilta: Ihmiskokemuksen ymmärtäminen on tekoälyyn suhtautumisen edellytys
Seuraava artikkeliKirkon keskusrahaston tilikauden tulos on yllättäen -6,2 miljoonaa alijäämäinen

Ei näytettäviä viestejä