Ex-kodinkonekauppias osti Näljängän kirkon ja avasi sen kainuulaisille – Tulevaisuudessa seurakunnat joutuvat luopumaan yhä useammasta kirkkotilasta

Runsas joukko kyläläisiä osallistui seurakunnan järjestämään virsilaulutilaisuuteen Näljängän kirkossa, joka on yksityishenkilön omistuksessa. Kuva: Tapio Mainio

Kirkon ostanut Veijo Nyppeli antaa seurakunnan käyttää kirkkotilaa maksutta. – Myös siskoni keittämä kahvi ja pulla on ilmaista. Vapaaehtoinen maksu menee Näljängän kyläyhdistykselle, joka aikoo kustantaa kirkon pianon virityksen, Nyppeli kertoo.

Lue koko artikkeli

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!
Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.

Oletko jo tilaaja? Kirjaudu tästä

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeliDavid Owuor ei sittenkään saavu Suomeen – järjestäjä ei halua kertoa peruutuksen syytä
Seuraava artikkeliPalveleva puhelin täyttää 60 vuotta: ”Hädässä olevien auttaminen on kirkon hommaa”

Ei näytettäviä viestejä