Lauloi ennen enkelikuorossa – variksen tuntevat kaikki, vai tuntevatko?

Varis viihtyy ihmisasutuksen lähistöllä. Kuvan lintu askartelee hautakiven päällä. Kuva: Olli Seppälä

Kansanperinteessä varis ja korppi usein samastetaan toisiinsa. Niitä on pidetty kuoleman ja pahojen asioiden ennelintuina, mutta myös viisaina neuvonantajina.

Lue koko artikkeli

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!
Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.

Oletko jo tilaaja? Kirjaudu tästä

Ilmoita asiavirheestä
Edellinen artikkeli”Etsikää sitä, mikä on yhteistä”: Nasima Razmyarin perheen tarina on esimerkki halusta kotoutua – silti hän on joidenkin silmissä ikuinen maahanmuuttaja
Seuraava artikkeliSuntio ja kirkko: Ericssonin kännykkätehtaalta Linköpingin hautausmaalle ja Vårdnäsin kirkkoon

Ei näytettäviä viestejä