Mysteerikuva: Ketkä kaksi henkilöä kohtaavat studiossa?

Arkistonhoitaja myöntää heti, että tämä on helppo mysteeri. Monet varmasti tunnistavat kuvassa olevat yhteiskunnalliset ja kirkolliset vaikuttajat. Heistä molemmista on myös ilmestynyt elämäkertoja tai omaeläkerta. Arkistonhoitaja kyseleekin nyt molemmista henkilöistä Kotimaan lukijoiden muistoja ja anekdootteja.

Voit lähettää vastauksen joko sähköpostilla osoitteeseen toimitus@kotimaa.fi ja viestin aiheeksi Mysteerikuva. Tai lisätä vastauksesi kommenttina Kotimaan Facebook-sivuilla julkaistuun kuvaan.

Olisipa muuten kiinnostavaa kuulla, mistä aiheesta nämä kaksi henkilöä keskustelivat studiossa.

Verkossa viime viikolla julkaistusta mysteerikuvasta vastaajat olivat henkilöiden suhteen yksimielisiä.

Kuvassa ovat vasemmalta katsottuna Antti Lemmetyinen, Kaarlo Kalliala ja Paavo Virtanen. Osa vastaajista arveli, että kyseessä on diakoniajohtajien tapaaminen. Lemmetyinen toimi aikanaan diakoniajohtajana Tampereella, Kaarlo Kalliala Turussa ja Paavo Virtanen Vantaalla.

Osa vastaajista oletti kuvan liittyvän Merimieskirkon toimintaan, sillä sekä Lemmetyinen että Kalliala ovat työskennelleet myös Merimieskirkossa.

Ilmoita asiavirheestä

Tutustumistarjous uusille asiakkaille!

Pääsy kaikkiin Kotimaa.fi artikkeleihin vain 1€ kuukausi. Kuukauden jälkeen tilaus jatkuu automaattisesti 9.90€/kk. Voit lopettaa tilauksen milloin tahansa, ennen seuraavan laskutuskauden alkua.


Edellinen artikkeliPaavi potee nyt keuhkokuumetta – Jatkoi hautajaisjärjestelyistä vastaavan kardinaalidekaanin virkakautta
Seuraava artikkeliNäkökulma: Kaikki ovat idiootteja – Trumpilainen retoriikka valloitti maailman

Ei näytettäviä viestejä